البرز کروم

اقتصاددان ژاپنی معتقد است قراردادهای آتی بیت کوین باعث کاهش قیمت شده است

۱۹ تیر ۱۳۹۷

یوکیو نگوچی، اقتصاددان مشهور ژاپنی و مشاور مرکز تحقیقات و کسب و کار دانشگاه Waseda، استدلال می کند که نمی توان انتظار داشت قیمت بیت کوین به سرعت افزایش یابد. او این مسئله را در کتاب ها و مقالات اخیر خود بیان کرده و در مقاله اخیری که در Diamond Weekly منتشر کرده نیز به این موضع اشاره کرده است.

قراردادهای آتی بیت کوین مانع افزایش سریع قیمت

نگوچی اشاره می کند که قیمت حال حاضر بیت کوین تقریبا یک سوم قیمت آن در دسامبر گذشته است. او معتقد است به دلیل آنکه اکنون امکان معامله با استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین وجود دارد، مردم دیگر هرگز شاهد افزایش سریع قیمت نخواهند بود.

هرگز شاهد افزایش سریع قیمت نخواهیم بود.

از سوی دیگر، او بیان می کند که به دلیل کاهش هزینه های بیت کوین، هزینه ارسال آن اکنون به سطحی رسیده است که نسبت به انجام تراکنش های بانکی ارزان تر است و این امری خوشایند است.

او استدلال می کند که معرفی بازار قراردادهای آتی باعث می شود که قیمت به طور قابل توجهی کاهش یابد. در ژانویه امسال او استدلال متقاعد کننده ای را مطرح کرد که علت فروپاشی قیمت بیت کوین، آغاز فروش قراردادهای آتی بیت کوین بود. قیمت بیت کوین در ابتدا یک حباب بود، اما اکنون ما شاهد بازگشت به ارزش عادی هستیم. بانک فدرال سان فرانسیسکو همچنین در گزارشی اظهار داشت که معرفی معاملات قراردادهای بیت کوین منجر به کاهش قیمت شده است.

کاهش قیمت بیت کوین

علاوه بر این، بازار به سمت وضعیتی پیش می رود که موجب فروش کوتاه مدت قراردادهای آتی بیت کوین خواهد شد که این امر منجر به پایین نگه داشتن قیمت می شود.

نگوچی به مقاله ای که در ۷ام ماه می توسط بانک ذخایر فدرال سن فرانسیسکو با عنوان «چگونه معاملات قراردادهای آتی، قیمت بیت کوین را تغییر داد» توسط نویسندگان گالینا هیل، آروین کریشنامارتی، ماریانا کودلیاک، و پاتریک شولتز منتشر شده، اشاره می کند:

«از آغاز بیت کوین در سال ۲۰۰۹ تا اواسط سال ۲۰۱۷، قیمت آن کمتر از ۴۰۰۰ دلار بود. در نیمه دوم ۲۰۱۷، به طور چشمگیری به حدود ۲۰ هزار دلار رسید اما از اواسط دسامبر به سرعت کاهش یافت. بالاترین قیمت آن با معرفی معاملات قراردادهای آتی بیت کوین در صرافی تجاری شیکاگو (CME) در یک زمان بود. به نظر نمی رسد کاهش قیمت پس از معرفی قراردادهای آتی تصادفی باشد. بلکه، این رفتار تجاری که به طور معمول با معرفی بازارهای قراردادهای آتی برای یک دارایی همراه است، سازگار می باشد».

کاهش قیمت بیت کوین به افزایش جذابیت آن به عنوان ابزاری برای ارسال پول کمک می کند.

نگوچی در واقع اصرار دارد که اکثر سرمایه گذاران پیش بینی می کنند که قیمت بیت کوین همچنان در حال کاهش خواهد بود، به ویژه زمانی که برخی قادر باشند تا از فروش کوتاه مدت ارز رمزنگاری شده پول بدست آورند.

او همچنین احساس می کند که امکان انشعاب ارزهای رمزنگاری شده باعث می شود تا مردم تصور کنند که می توانند به صورت رایگان ارز رمزنگاری شده جدیدی بدست آورند که همین امر موجب کاهش قیمت می شود.

آیا به نظر او این روند باعث کاهش محبوبیت بیت کوین می شود؟

نگوچی معتقد است که این مسئله چیز خوبی محسوب می شود. همان طور که قیمت بیت کوین کاهش می یابد، باعث می شود تا به عنوان ابزاری برای ارسال پول جذاب تر شود. او محاسبه می کند که با قیمت فعلی اگر شما قصد داشته باشید از بانک Mitsubishi UFJ برای ارسال پول استفاده کنید، برای مبالغ بیشتر از ۳۰ هزار ین، برای شما ۴۳۲ ین هزینه دارد. اما با ارزش فعلی بیت کوین، ارسال از طریق بانک نسبت به بیت کوین ارزان تر است، مگر آنکه قیمت بیت کوین به کمتر از ۶۷۵ هزار ین کاهش یابد. زمانی که بیت کوین به آن سطح برگردد، سرانجام با یک ارزش عادی معامله خواهد شد.

کتاب نگوچی با عنوان «مقدمه ای بر بیت کوین و زنجیره بلوک» در ۲۰ام دسامبر سال گذشته منتشر شد و نظرات جنجال برانگیزی را دریافت کرد.

منبع: bitcoin.com